Jaroslav Balaštík- profil hráče
Charakteristika: Dobře ví, co chce a jak toho dosáhnout. Stoprocentní profesionál.Skvělý střelec, reprezentant.Jeden z tahounů mužstva.V hlavě to má srovnané.Před brankou je nekompromisní, v soubojích nikoho nešetří.Dovede ránu rozdat, ale také ji přijmout. Jinak je skromné povahy. V civilu se chová nenápadně až plaše. Na otázky odpovídá tiše, je vlídný a ochotný.
Zajímavosti: V létě trénuje na střelnici za zlínským stadionem s těžkými puky.Fandí fotbalovému Synotu, jelikož pochází z Uherského Hradiště.Jeho přítelkyně Adéla studuje medicínu.Pochází z učitelské rodiny, jeho velkou fanynkou je babička.V extralize chce oblékat pouze dres HC Hamé.Vystudoval Obchodní akademii ve Zlíně, proto je v týmu pokladníkem.Líbí se mu komedie s Louisem de Funesem, poslouchá české kapely J.A.R nebo Tata Bojs.Uznává Ivana Lendla, jeho knižním hrdinou je Sherlock Holmes. V dorosteneckých a juniorských dobách platil za skvělého kanonýra, při přechodu mezi dospělé se však zadrhnul a chvíli svoji pozici hledal, našel ji a ve spolupráci s partákem Leškou si vystřílel pověst kanonýra, když dvě sezony za sebou nastřílel 29 a 30 branek a zvítězil v tabulce střelců.
Narozen v Uherském Hradišti, kde se jako šestiletý poprvé postavil na brusle. Do Zlína přišel v osmé třídě, kde začal studovat střední školu a zároven hrát za zlínský dorost. V roce 1997 startoval zlínský útočník na ME osmnáctiletých. Spolu s ním tehdy nastupovali třeba Kraft, Míka, Škoula, Melichar, Fischer, kteří postupně naskočili do NHL. Několik let přeskakoval mantinel spolu se stejně mladými Ambruzem a Valou. Startovali na šampionátu do 20 let v Kanadě, společně zdolávali extraligová střetnutí. Ovšem statistiky golů a nahrávek neodpovídaly jejich pověsti. Mladý útok postrádal správný říz, zdaleka nekonkuroval ostatním zlínským formacím. Jejich cesty se proto musely rozejít. Jaroslav ve Zlíně vydržel nejdéle, získal si určitou pozici, vydobyl si místo jednoho z klíčových hráčů a taky ze všech tří toho taky nejvíce dokázal.
Těží z dobrého bruslení, orientace v prostoru i kvalitní střely. Snaží se o bleskové zakončení. Žádné zpracování kotouče, nebo vymýšlení, co dál, nýbrž tvrdá rána bez přípravy. Do brankových příležitostí se dostával už v minulé sezoně 2000-2001. Petr Leška zásoboval kamaráda skvělými přihrávkami, ovšem Balaštík postrádal produktivitu. Až o sezonu později spolupráce probíhala náramně. Druhá Leškova formace leckdy zastínila první , dávala klíčové goly a v mnoha zápasech předváděla doslova koncert. Třetím ve formaci je Libor Pivko, který plní defenzivní úkoly a ještě vydatně podporuje útok. Nakonec toho bylo třetí místo. V té další přišel třesk. Najednou odešli jak Petr Čajánek do NHL, tak Petr Leška do Sparty a po celou sezonu se nenašel nikdo, kdo by Lešku nahradil. Právě mozek této formace moc chyběl. Nastřílel sice 14 branek, přesto to nestačilo a když klub ztratil reálnou šanci na play off, tak Jaroslava pustili do finské Hameenlinny. Na sezonu 2003/04 se Jarda vrátil do mateřského klubu, vrátil se i Leška a obnovili svoji staronovou spolupráci. Sice parták Pivko neodolal vábení NHL, přesto se našel jiný hráč, který ho nahradil. Byl jim Ondřej Veselý. Tato řada válela dál a "Baláš" se stal po základní části poprvé králem střelců. To nejdůležitější mělo teprve přijít. Ano, Zlín oslavil historický titul a i Jarda k tomu vydatně pomohl. 9 brankami a stejným počtem asistencí splnil sen několika tisícům lidem, i generací. Další sezonu měla přijít obhajoba. NHL stávkovala, takže vetšina českých hvězd se vrátila domů, aby pomohla mateřským, nebo smluvním klubům. Ne všem se dařilo podle představ, možná i proto Balaštík obhájil korunu střelců s třiceti brankami. Na titul však již nedosáhli. Hamé zastavily nadupané Pardubice.V následující sezoně již NHL zase roujela, takže ani Jaroslav neodolal nabídce z Columbusu Blue Jackets. Tam ukázal střelecký apetit hlavně při samostatných nájezdech. Udivil mnoho odborníků, na nováčka bylo deset branek a dvanáct asistencí velmi pěkné číslo. Další sezona už tak povedená nebyla, pouze paběrkoval a body nenaskakovaly, jak měly. Spíše se trápil a ani trenér mu nedal tolik prostoru kolik potřeboval. Byl přeřazen na farmu do týmu Syracuse Crunch. Byl napsán na listinu volných hráčů a když si ho žádný jiný klub nevybral zvolil raději cestu zpět do Evropy. Vybral si švédskou ligu, mnohými považovanou jako druhou nejkvalitnější hned po ruské. Sezonu dohrál v HV71 Jonkoping. Po sezoně měl na stole dost nabídek, ale zvolil tu, kterou mu radilo srdce. Domů do Zlína. Zde podepsal s HC RI Okna Zlín jednoletou smlouvu a věřme, že naváže na úspěšné působení ve žlutomodrém z let minulých.